پشتیبانی سایت 09307404067

مرکز بین المللی آموزش های تئوری انتخاب ایران

راهبری شخصی با دکتر علی صاحبی
راهبری شخصی اساس تمام موفقیت هاست

ضرورت آشنایی با راهبری شخصی

پانزده دقیقه اول این بسته آموزشی را مشاهده کنید

این بسته آموزشی شامل ویدیو ،ویس و کتابچه راهبری شخصی می باشد
 • اهمیت چشم انداز و دور نمای زندگی در فرآیند موفقیت و خشنودی
 • شیوه طراحی چشم انداز و دور نمای زندگی
 • اهمیت و جایگاه بیانیه ی ماموریت و رسالت شخصی
 • شیوه طراحی و تدوین بیانیه ماموریت و رسالت زندگی
 • آشنایی با ارزش های اساسی و راههای کشف ارزش های خود
 • شیوه های هدف گذاری و راههای غلبه بر موانع دستیابی به هدف
 • کشف و شناسایی توانمندی های اساسی خود
 • برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت برای دستیابی به اهداف زندگی خود در سایه
 • توانمندی ها ،ارزش ها و رسالت شخصی خود
 • چگونه پتانسیل های خود را بشناسیم و آنها را شکوفا کنیم
 • چگونه همان فردی بشوم که همیشه می خواستم باشم

میزان سرمایه گذاری _تخفیف 50% تا پایان 31تیرماه

pricing-title-img.png
 • نسخه صوتی
 • 110 هزارتومان
 • نسخه تصویری
 • 150 هزارتومان

پیشنهاد
ویژه

 • نسخه صوتی و تصویری
 • 175 هزارتومان

ویدیو های راهگشا در زمینه راهبری شخصی

افزایش انگیزه در نگاه علم روانشناسی

آلیس در سرزمین عجایب

یک قدم به پیش فقط یک قدم

قربانیان سرنوشت

بودن در زمان حال و برنامه ریزی برای آینده

تم های دوازده گانه هدف

الگوی موفقیت یک الگوی شخصی ومنحصر به فرد است

چرا به راهبری شخصی نیاز داریم

سخنرانی دکتر صاحبی در تدکس کیش

سخنرانی دکتر صاحبی در تدکس امید

خودشکوفایی زندگی در صدف راهبری شخصی

گزارشی از سمینار راهبری شخصی دکتر"علی صاحبی"

نویسنده آقای حزینی از مجله موفقیت

دکتر"علی صاحبی" دارای مدرک دکترای روانشناسی بالینی از دانشگاه نیوسات ولز سیدنی بوده و مدرک فوق دکترای اختلالات وسواس را از کلینیک اختلالات اضطرابی همین دانشگاه دریافت کرده است. او بیش از ده سال پیش با اخذ مجوز از "ویلیام گلسر" نویسنده آمریکایی و نظریه پرداز مشهور "تئوری انتخاب" کتاب ها و آثار وی را در ایران منتشر کرد.

زندگی خوب با نیک زیستی جنبه ها و ابعاد مختلفی دارد که شاید بخشی از این جنبه ها را همه ما بدانیم و در موردشان مطالعه کرده باشیم . اما جنبه های دیگری هم وجود دارد که تاکنون کمتر به آن ها پرداخته شده و به نظر می رسد سمینار راهبری شخصی دکتر "علی صاحبی" تلاش برای پاسخ به این گونه پرسش ها باشد.

همایش بزرگ دوهزار نفره در فوتبالی ترین ایام سال ، در سالن همایش های ایرانیان ، جایی نزدیک استادیوم آزادی ، افراد زیادی به"استادیوم زندگی " آمده بودند. آن ها در جستجوی شادمانی و معنا در زندگی شان بودند و آمده بودند تا شاید رازهای آن را از زبان سخنران بشنوند. در ادامه گزارش شما می توانید خلاصه ای از نکات مهم مطرح شده در سمینار "راهبری شخصی" را بخوانید؛

چرخه زندگی هر انسانی دارای هشت قلمرو رشد و پیشرفت شخصی، عشق و رابطه عاطفی ، خانواده و دوستان ، سلامتی ، درآمد یا وضعیت مالی ، رضایت بخش بودن شغل و حرفه ، محیط زندگی (محله و خانه ) و تفریح و بازی است. به هر یک از این هشت قلمرو زندگی خود توجه کنید و ببینید که این قلمرو ها در زندگی کنونی شما چه وضعیتی دارند؟ اگر میزان خشنودی و رضایت شما در یک قلمرو بسیار کم است ، نمره صفر و اگر بسیار خشنودید و راضی ، حداکثر نمره ده را به آن قلمرو بدهید. برای زندگی خوب باید بین این هشت قلمرو در زندگی توازن ایجاد کرد و به هر یک به اندازه مناسب بها داد .

در برخی مکاتب اخلاقی، لذت بردن کاری ناپسند تلقی می شود یا آن را کالایی لوکس می پندارند . اما از نظر روان شناسی این دیگاه صحیح نیست و لذت و خوشی یک نیاز بسیار اساسی بین همه انسانهاست ، با این وجود تحقیقات متعدد نشان می دهد کسی که در زندگی اش صرفاً به دنبال لذت و خوشی است ، بعد از مدتی اصطلاحاً حوصله اش سر می رود و به دنبال لذت و خوشی های بیشتر است و پس از چندی آن لذت و خوشی های بیشتر هم باز ارضایش نمی کند و این دور باطل مدام ادامه می یابد ، پس لذت به تنهایی نمی تواند ما را به سعادت برساند و برای رسیدن به یک شادمانی پایدار ما به "معنا" نیاز داریم . معنا یعنی چیزی که به زندگی شما یک چرایی می دهد و یک دلیل خوب برای زندگی و همه فعالیت های شماست. به قول"نیچه" ، انسانی که در زندگی اش چرایی دارد، با هر چگونگی خواهد ساخت . بین لذت و معنا در زندگی یک رابطه سینرژیک وجود دارد؛ یعنی این دو باید با یکدیگر ترکیب شوند و در کنار یکدیگر قرار بگیرند و در واقع یک زندگی خوب ترکیبی از لذت و معناست. همان طور که لذت به تنهایی نمی تواند باعث کامیابی واقعی انسان شود . معنا نیز به تنهایی نمی تواند برای فرد شادمانی ایجاد کند . داشتن معنایی قوی می تواند باعث تاب آوری انسان در شرایط سخت شود، اما به تنهایی نمی تواند برای انسان شادی درونی ایجاد کند و برای یک شادی پایدار ما به هردوی این ها نیاز داریم.

برخی ممکن است نسبت به سمینارهای خودشناسی یا انگیزشی دیدگاه منفی داشته باشند و بگویند که ما بارها به این گونه سمینارها رفته ایم ، اما نتیجه نگرفتیم . من در این زمینه برای آنها یک مثال می زنم ؛ تصور کنید یک معمار بسیار برجسته یک نقشه خیلی خوب را برای ساختن خانه ای طراحی کرده و آن را در اختیار شما قرار داده است ؛ اما آیا در اختیار داشتن آن نقشه مساوی با داشتن خانه است؟ مطمئناً این طور نیست و برای آنکه از آن نقشه به خانه برسید، شما باید اول مکانی را برای ساختن خانه در نظر بگیرید ، هزینه های لازم را فراهم کنید . اقلام مورد نیاز برای ساختن خانه مانند سیمان و آجر را به میزان لازم بخرید ، بدانید که این اقلام را چگونه و با چه ترکیبی با هم مخلوط کنید و با زحمت بسیار آجر را روی آجر بگذارید تا بتوانید خانه تان را بسازید . تکنیک های کامیابی با خودشناسی هم چیزی شبیه آن نقشه هستند ؛ آگاهی از آن ها شما را به خانه سعادت و خوشبختی نمی رساند ، اما نقشه ساختن این خانه را در اختیار شما قرار می دهد.

برای نیک زیستی پنج ضرورت مهم وجود دارد که در هیچ مدرسه ای آن ها را به ما یاد نمی دهند و شامل موارد زیر می شود؛1- شناخت درست خود 2- به دست آوردن تعریف علمی و مبتنی بر واقعیات از شکوفایی3- شناخت راه شکوفایی 4- برنامه ریزی برای چگونگی پیمودن راه 5- تعهد برای شروع و ادامه

گاهی اوقات ما اهدافمان را در زندگی مشخص می کنیم . اما رسالتمان را کشف و تعیین نمی کنیم ؛ در حالی که این دو مفهوم با یکدیگر تفاوت دارند . هدف چیزی است که یک آغاز و یک پایان دارد، اما رسالت یک فرآیند است که در تمام طول زندگی ما ادامه دارد . هدف تمام می شود . اما رسالت مأموریتی مستمر و مستقل از زمان است که باید با آن همسو شد . اما نمی توان به آن رسید.مثلاً فرض کنید که ما برای خودمان هدف گذاری کرده ایم که ازدواج کنیم یا بچه دار شویم! در این صورت روزی که این اتفاقها در زندگی مان افتاد ، از فردایش دیگر هدف برای ما تمام می شود و می میرد. اما رسالت آن چیزی است که در تمام طول عمر ما ادامه پیدا می کند. فلسفه ای که هر شخص برای زندگی اش دارد و مقصود نهایی او از همه فعالیت هایش ، رسالت او نامیده می شود و بسیار مهم است که ما بیانیه مأموریت یا رسالت خود را در زندگی تدوین کنیم. کسی که رسالت شخصی خود را زندگی مشخص نکرده باشد. شبیه کشتی ای است که هر بادی می تواند او را به سمت و سویی متفاوت ببرد. چنین افرادی معمولاً در برابر پشنهادهای جذاب مالی، شغلی و جنسی خیلی زود وسوسه می شوند.

همایش بزرگ دوهزار نفره برای تدوین بیانیه مأموریت و رسالت شخصی، نخست باید ارزش های زندگی خود را بدرستی بشناسیم . ارزش ها عمیق ترین امیال قلبی یک انسان هستند که نشان می دهند که ما دوست داریم با ما به عنوان یک انسان در دنیا چگونه رفتار کنند، در حالیکه خود ما نیز با دیگران به همان شکل رفتار می کنیم . برای مشخص کردن ارزش های رایج موجود در جهان اگر بیش از صد مورد می تواند باشد ، شش مورد را انتخاب کنید و سپس از میان آنها سه مورد که از همه مهم تر است را علامت بزنید . این موارد مهم ترین ارزش های زندگی شما هستند. توصیه می کنم که باز از میان این سه ارزش ، یک مورد را که اساسی ترین ارزش زندگی شماست و شما همه فعالیت هایتان را با آن ها بسنجید و اگر زمانی تعارضی بین ارزش های زندگی شما پیش آمد ، آن را انتخاب می کنید ، مشخص کنید.

ا هر فرد سرخیزی ، لزوماً کامروا نیست و بعضی افراد ساختار ذهنی شان به گونه ای است که تازه از ساعت ده صبح به بعد اصطلاحاً مغزشان باز می شودو تا قبل از آن توانایی ذهنی شان بسیار کمتر است و بعضی افراد مثلاً ساعت 11 شب توانایی فکر کردن و خلاقیتشان در اوج قرار دارد و این صرفاً یک ویژگی متفاوت است و باید به تفاوت های افراد احترام گذاشت . یا وقتی در یک خانواده یک نفر مثلاً در رشته ای مثل برنامه ریزی کامپیوتر موفق می شود ، پدر و مادرهای دیگر در آن فامیل هم به بچه هایشان اصرار می کنند که "حالا که فلانی موفق شد تو هم حتماً برو این رشته را انتخاب کن" در حالی که ممکن است اصلاً آن فرد مناسب این رشته نباشد و اصطلاحاً برای آن ساخته نشده باشد و زمانی که ما توانمندی های خود و اطرافیانمان را به خوبی بشناسیم .دچار این تعارضات نمی شویم.

بعد از اینکه توانمندی های اصلی خود را شناختیم و ارزش ها ، چشم انداز و رسالت شخصی خود را در این دنیا پیدا کردیم . می توانیم وارد هدفگذاری در هر یک از قلمروهای هشت گانه زندگی خود شویم. اهداف ما باید مشخص ، معنادار ، اقدام محور، واقع گرایانه و دارای چارچوب زمانی باشند. در بحث هدفگذاری محتوای اهداف بسیار مهمند .برخی هدف گذاری ها ایجابی و برخی اجتنابی هستند، مثلاً یک موقع هست که شما می گویید می خواهم وزن کم کنم تا سالم تر باشم و زیباتر به نظر برسم و یک موقع می گویید می خواهم وزن کم کنم تا مریض نشوم و یا دیگران من را به خاطر وزن زیادم مسخره نکنند. هدف گذاری های اجتنابی دارای آثار سوء زیادی هستند و نمی توانند انگیزه چندانی در ما ایجاد کنند . برخی اهداف درون زاد هستند و از درون ما می جوشند . اما برخی اهداف را به خاطر مسائل بیرونی مانند شهرت، وجهه اجتماعی یا دریافت احترام و تحسین دیگران انتخاب می کنیم و مطمئناً اهداف درون زاد در انسان انگیزه بالاتر و پایدارتری ایجاد می کند. بحث دیگر در موضوع هدف گذاری تعارض اهداف است. اهداف ما در طول زندگی مان ممکن است با یکدیگر در تعارض باشند . اصلاً بگذارید بگویم که ما در مسیر موفقیت در زندگی دائماً با موفقیت های معارض روبه رو می شویم. مثلاً فرض کنید یک هدف شما کسب درآمد و ثروت است و یک هدفتان رسیدگی بیشتر به خانواده و عزیزان. بعد زمانی پیش می آید که همسر یا پدر شما در بیمارستان بستری می شود و شما باید مدام در کنار او باشید و در نتیجه نمی توانید در آن مقطع به هدف کسب ثروت بپردازید یا اگر بخواهید به آن هدف بپردازید از هدف رسیدگی به خانواده باز می مانید. اینجا کدام هدف را انتخاب می کنید ؟ این بستگی به اولویت بندی اهداف شما دارد که بر اساس ارزش هایی که قبلاً آن ها را تعیین کرده اید مشخص می شود.

بحث مهم دیگر در این زمینه اضطراب هدف است. برای مشخص تر شدن موضوع یک مثال می زنم، تصور کنید که شما می خواهید در آخر هفته به شکار بروید "البته ما از لحاظ انسانی و اخلاقی شکار رفتن را نفی می کنیم اما فرض کنید که می خواهید بروید؟ آیا می توانید در حالت ریلکس بنشینید و در حالی که بدنتان را شل کرده اید و چای می نوشید ، شکاری را هم صید کنید؟

قطعاً نه. برای موفقیت در شکار باید عضلاتتان را سفت کنید ، تمرکز داشته باشید و در حالی که مقداری بر انگیخته شده اید ، شکار را انجام دهید . رسیدن به هدف هم چنین حالتی دارد ، تقریباً غیر ممکن است که شما بدون تجربه کردن میراثی از برانگیختگی و اضطراب به دستاورد مهمی برسید و به همین دلیل تجربه کردن میزانی از اضطراب برای رسیدن به موفقیت ضروری است اما اگر این اضطراب از حد و اندازه ای گذشت ، ما می توانیم برای مدتی پیگیری کردن آن هدف را متوقف کرده و به تعبیری از هدفمان مرخصی بگیریم و بعد که اضطرابمان کنترل شده و به حالت طبیعی بازگشتیم . دوباره پیگیری آن هدف را در دستور کار زندگی مان قرار دهیم . اهداف ، موجودات نازنینی هستند که وقتی احساس کنند که ما واقعاً نیاز به مرخضی داریم ، آن را به ما می دهند.

شادمانی پایدار ترکیبی متعادل از زمان حال و آینده است. نه باید اکنون را فدای آینده کرد و نه می توان به دلیل ضرورت لذت بردن از زمان حال نسبت به آینده بی توجه بود.

در حاشیه مراسم

سبک برگزاری این همایش به صورت کارگاهی بود ، به این شکل که کتابچه ای در هنگام ورود در اختیار هر یک از شرکت کنندگان قرار گرفته و دکتر صاحبی موضوعی را که توضیح می داد و از شرکت کنندگان می خواست که به قسمت مربوط به آن در کتابچه رجوع کننو و همان زمان تمرینات مرتبط با آن را انجام دهند. افرادی هم از طرف مؤسسه برگزار کننده برنامه در سالن حضور داشتند که در صورت نیاز ، شرکت کنندگان را برای انجام بهتر تمرینات راهنمایی می کردند. تقسیم بندی قلمروهای زندگی ، شناسایی و اولویت بندی ارزش های زندگی ، شناسایی توانمندی های فردی و زندگی بر اساس آن ها. تدوین بیانیه مأموریت و رسالت در قلمروهای مهم زندگی، طراحی چشم انداز یا دورنمای زندگی، هدف گذاری و هوشمند کردن اهداف از جمله نکاتی بود که سخنران به تفصیل درباره آن ها صحبت کرده و تمرینات مرتبط با آن نیز توسط شرکت کنندگان انجام شد . چهره های هنری، اجتماعی و فرهنگی زیادی مهمان ویژه این مراسم بودند که از جمله آنها می توان به محمد رضا فروتن ، احمد زید آبادی و پرویز میرزاخانی اشاره کرد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

choicetheroy.ir کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق است به

>